خصوصیات فلزات

واکنش پذیری بعضی از خصوصیات فلزات به خودی خود یا با عناصر دیگر دستخوش تغییر شیمیایی (واکنش) می شوند و انرژی آزاد می کنند. این فلزات هرگز به شکل خالص یافت نمی شوند و جدا کردن آنها از مواد معدنی دشوار است. پتاسیم و سدیم واکنش پذیرترین فلزات هستند. آنها به شدت با هوا و آب واکنش نشان می دهند. پتاسیم در اثر تماس با آب مشتعل می شود!از نحوه قیمت گذاری میلگرد آگاه شویدسایر فلزات با فلزات دیگر هیچ واکنشی نشان نمی دهند. این بدان معناست که می توان آنها را به صورت خالص یافت (نمونه هایی از آنها طلا و پلاتین هستند). از آنجا که مس نسبتاً ارزان است. قیمت تیرآهن هاش در تهران  و واکنش پذیری کمی دارد ، برای ساخت لوله ها و سیم کشی مفید است.

خصوصیات فلزات

پنج گروه فلزات:

فلزات نجیب

به عنوان فلزات خالص یافت می شوند زیرا غیرفعال هستند و با عناصر دیگر ترکیب نمی شوند و ترکیبات را تشکیل می دهند. از آنجا که آنها بسیار غیرفعال هستند ، به راحتی خورده نمی شوند.قیمت تیر آهن و انواع آن  همین امر آنها را برای جواهرات و سکه ایده آل می کند. فلزات نجیب شامل مس ، پالادیوم ، نقره ، پلاتین و طلا هستند.

فلزات قلیایی

بسیار واکنش پذیر هستند. نقاط ذوب پایینی دارند و آنقدر نرم هستند که با چاقو بریده می شوند. پتاسیم و سدیم دو فلز قلیایی هستند.

فلزات قلیایی مواد معدنی

در ترکیباتی با مواد معدنی مختلف یافت می شوند. قیمت میلگرد آجدار در مشهد واکنش کمتری نسبت به فلزات قلیایی دارند و همچنین سخت تر هستند و دارای نقطه ذوب بالاتری هستند. این گروه شامل کلسیم ، منیزیم و باریم است.

فلزات انتقالی

همان چیزی هستند که وقتی به فلزات فکر می کنیم زقیمت ورق سیاه فولادی معمولاً به آن فکر می کنیم. شکل آنها سخت و براق ، محکم و آسان است. آنها برای بسیاری از اهداف صنعتی استفاده می شوند. این گروه شامل آهن ، طلا ، نقره ، کروم ، نیکل و مس است که برخی از آنها نیز فلزات نجیب هستند.

فلزات ضعیف

نسبتاً نرم هستند و بیشتر آنها توسط خود آنها زیاد استفاده نمی شوند. پوشش های بتنی اگرچه به مواد دیگر اضافه می شوند بسیار مفید می شوند. فلزات ضعیف شامل آلومینیوم ، گالیوم ، قلع ، تالیوم ، آنتیموان و بیسموت هستند.

آلیاژها: ترکیبات قوی

خصوصیات این فلزات مختلف را می توان با مخلوط کردن دو یا چند فلز با هم ترکیب کرد. ماده حاصل آلیاژ نامیده می شود. برخی از مفیدترین مصالح ساختمانی ما در واقع آلیاژها هستند. به عنوان مثال ، فولاد مخلوطی از آهن و مقدار کمی کربن و سایر عناصر است. ترکیبی که هم قوی باشد و هم استفاده از آن آسان باشد. (کروم اضافه کنید و فولاد ضد زنگ دریافت می کنید. قابلمه ها و قابلمه های آشپزخانه خود را بررسی کنید تا ببینید چه تعداد از آنها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند!)

آلیاژهای دیگر مانند برنج (مس و روی) و برنز (مس و قلع) به راحتی شکل می گیرند و از نظر ظاهری زیبا هستند. از برنز همچنین در کشتی سازی به طور مکرر استفاده می شود زیرا در برابر خوردگی آب دریا مقاوم است. قیمت پروفیل

تیتانیوم بسیار سبک تر و چگال تر از فولاد است ، اما به همان اندازه قوی است. و اگرچه سنگین تر از آلومینیوم است ، اما همچنین دو برابر قوی تر است. همچنین در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. همه این عوامل آن را به یک ماده آلیاژی عالی تبدیل کرده است. از آلیاژهای تیتانیوم در هواپیماها ، کشتی ها و فضاپیماها و همچنین رنگ ها ، دوچرخه ها و حتی کامپیوترهای لپ تاپ استفاده می شود!اسکلت فلزی ساختمان ها طلا به عنوان یک فلز خالص ، آنقدر نرم است که وقتی از آن به عنوان جواهرات ساخته می شود ، همیشه با فلز دیگری (معمولاً نقره ، مس یا روی) مخلوط می شود. خلوص طلا با عیار اندازه گیری می شود. خالص ترین چیزی که می توانید در جواهرات بدست آورید 24 عیار است ، یعنی حدود 99.7٪ طلای خالص. طلا همچنین می تواند با سایر فلزات مخلوط شود تا رنگ آن تغییر کند. طلای سفید ، که برای جواهرات محبوب است ، آلیاژی از طلا و پلاتین یا پالادیوم است.

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

 

فلز از سنگ معدن

سنگ معدن سنگها یا مواد معدنی است که می توان ماده ارزشمندی – معمولاً فلزی – از آنها استخراج کرد. برخی از سنگ معدن های معمول شامل گالنا (سنگ سرب) ، بورنیت و مالاکیت (مس) ، سینابار (جیوه) و بوکسیت (آلومینیوم) است. بررسی قیمت ورق st52 متداول ترین سنگ معادن آهن مگنتیت و هماتیت (ماده معدنی زنگار رنگی است که توسط آهن و اکسیژن تشکیل می شود) که هر دو حدود 70٪ آهن دارند.چندین فرآیند برای تصفیه آهن از سنگ معدن وجود دارد. فرآیند قدیمی تر ، سوزاندن سنگ آهن با زغال چوب (کربن) و اکسیژن تهیه شده توسط دم است. کربن و اکسیژن ، از جمله اکسیژن موجود در سنگ معدن ، ترکیب شده و آهن را ترک می کنند. با این حال ، آهن به اندازه کافی داغ نمی شود تا کاملا ذوب شود و حاوی سیلیکات های باقیمانده از سنگ معدن است. می توان آن را گرم و چکش زد تا آهن فرفورژه تشکیل شود.

انوا ع سنگ آهن

در فرآیند مدرن تر ، از کوره بلند برای گرم کردن سنگ آهن ، سنگ آهک و کک (یک محصول ذغال سنگ ، و نه نوشابه) استفاده می شود. واکنشهای حاصل آهن و اکسیژن موجود در سنگ معدن را جدا می کند. ساخت خانه شیروانی به سبک صنعتی فولادی این “آهن خوک” برای ایجاد آهن فرفورژه باید بیشتر مخلوط شود. همچنین می تواند برای اهداف مهم دیگری مورد استفاده قرار گیرد: در صورت گرم شدن با کربن و عناصر دیگر ، به فلز قوی تری به نام فولاد تبدیل می شود. با در نظر گرفتن روند انجام شده ، جای تعجب نیست که از آهن تا حدود 1500 سال قبل از میلاد استفاده نشده است. اما برخی از فلزات خالص – طلا ، نقره و مس – قبل از آن استفاده می شده است و تصور می شود که برنز آلیاژی توسط سومری ها در حدود 3500 سال قبل از میلاد کشف شده باشد. اما آلومینیوم ، یکی از اساسی ترین فلزات در استفاده مدرن ، تا سال 1825 میلادی کشف نشد