قیمت پروفیل

یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین مصالح  و موادی که امروزه در صنایع ساختمان‌سازی از آن به طور وسیع استفاده می‌شود پروفیل نام دارد. این محصولات انواع گوناگونی دارند که از هر یک می‌توان در شرایط متفاوتی استفاده کرد؛ و به همین دلیل استفاده از این محصولات در صنایع مختلف اهمیت بالایی دارد. با در نظر گرفتن اهمیت بالای این محصول، در این مقاله قصد داریم بیش‌تر درباره مفهوم این ماده، انواع آن، و همچنین قیمت آن در بازار صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

پروفیل‌ چیست و چه کاربردی دارد؟

به صورت کلی عبارت (Profile) برای اشاره به مقطعی که در راستایی معین ثابت است استفاده می‌شود. اگر تنها کمی به معنای لغوی این کلمه توجه شود، می‌توان فهمید که از آن برای ساخت تجهیزاتی مانند لوله‌های آب، در، پنجره، و… استفاده می‌شود. به صورت کلی از دو نوع Profile در صنعت استفاده می‌شود که این دو نوع عبارت است از:

قیمت پروفیل

با انواع Profile آشنا شوید

Profile نیز مانند هر محصول دیگری که در صنایع ساخت و ساز استفاده می‌شود انواع بسیار گوناگون با کاربردهای مختلف دارد. اطلاع از انواع محصولات و تجهیزات مورد نیاز می‌تواند به شما برای درک کاربردها و همچنین خرید محصول درست در مواقع نیاز کمک کند. در ادامه به بررسی انواع Profile ها خواهیم پرداخت:

پروفیل‌های ساختمانی

همانگونه که تا کنون گفته شد، مهم‌ترین و اصلی‌تری کاربرد این ماده در صنایع ساخت و ساز و حتی تولید مصالح و تجهیزات دیگر نظیر نرده‌های فلزی است. البته بهتر است اشاره کنیم که از Profileهای ساختمانی با مساحت بیش‌تر می‌توان برای تولید ستون‌های فلزی و یا اسکلت اصلی ساختمان‌ها استفاده کرد.

پروفیل‌های صنعتی

از Profile صنعتی بیش‌تر در صنایع مربوط به اتومبیل‌سازی و همچنین صنایع نظامی استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای وسیع این ماده می‌توان به ساخت قطعات مکانیکی و الکتریکی نیز اشاره داشت. برای هر یک از محصولاتی که با استفاده از این ماده تولید می‌شوند از دانش و مهارت خاصی استفاده می‌شود و هر یک از تجهیزات تولید شده مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. یکی از دلایلی که نمی‌توان از Profile صنعتی برای ساخت قطعات ساختمانی استفاده کرد نیز همین است.

پروفیل‌های کامپوزیتی

از دیگر انواع این ماده می‌توان به Profile کامپوزیتی اشاره داشت. کامپوزیت‌ها یا همان مواد مرکب از جمله مواد اولیه‌ای هستند که امروزه از آن‌ها به صورت وسیع در صنایع گوناگون استفاده می‌شود. واضح است که محصولاتی که از کامپوزیت‌ها استفاده می‌کنند نقش پررنگی در صنعت خواهند داشت. به طور مثال در صنعت ساخت و ساز، به دلیل وجود رطوبت در هوا در برخی از مناطق، احتمال خوردگی و زنگ‌زدگی بیش‌تر خواهد بود؛ در چنین شرایطی بسیاری از افراد استفاده از Profile کامپوزیتی را به انواع دیگر این ماده ترجیه می‌دهند. استفاده از این محصول در چنین شرایطی می‌تواند عمر ساختمان را تا میزان زیادی افزایش دهد. علاوه بر این موضوع، مواد اولیه سبک بوده و وزن زیادی نخواهند داشت.

یکی دیگر از مزایای Profile کامپوزیتی خاصیت غیرکشسانی آن‌ است. این ویژگی می‌تواند مقاومت ساختمان در برابر ارتعاشات را تا میزان زیادی افزایش دهد. البته تنها کاربرد این ویژگی ساخت ساختمان نبوده و می‌توان از آن در ساخت پل‌های رودخانه‌ای و اسکله‌های کنار دریا نیز بهره برد. استفاده از این نوع ماده برای ساخت اسکله‌های کنار دریا و پل‌ها می‌تواند مقاومت سازه در برابر خوردگی را نیز افزایش دهد.

پروفیل‌های گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

عبارت گالوانیزه نشان‌دهنده آهنی است که روکشی از جنس فلز روی دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تجهیزات گالوانیزه عدم زنگ‌زدگی و خوردگی در صورت شکسته شدن محصول است. از دیگر ویژگی‌های مهم محصولات گالوانیزه مقاومت بسیار بالا در شرایط جوی نامناسب و ارتفاعات است. از Profile گالوانیزه در برخی صنایع نظیر پنجره‌های upvc استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این ماده برای ساخت این نوع از پنجره‌ها می‌توان به عدم افتادگی بازشو پنجره و همچنین عدم هرز شدن پیچ‌ها اشاره داشت.

از پنجره‌های upvc تنها برای مناطق خاص استفاده نمی‌شود؛ بلکه می‌توان از آن‌ها برای ساختمان‌های بلند و برج‌ها نیز استفاده کرد؛ زیرا در ارتفاعات بالا باید از پنجره‌هایی استفاده کرد که بتوانند به خوبی در برابر فشار هوا مقاوم بوده و آسیبی به آن‌ها وارد نشود. یکی دیگر از کاربردهای جالب پنجره‌های upvc استفاده در ساختمان‌هایی است که امکان نشست در آن‌ها پس از مدتی وجود دارد. یکی از نکاتی که باید به خاطر داشته باشید این است که هرچقدر فشار وارده بر پنجره‌ها بیش‌تر باشد، بهتر است از پنجره‌هایی با سطح مقطع بزرگ‌تر و همچنین گالوانیزه ضخیم‌تر استفاده کرد.

قیمت پروفیل

قیمت پروفیل در بازار ایران

همانطور که گفته شد، Profile از جمله مواد بسیار رایج در صنایع ساخت و ساز است. بدین ترتیب بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که هزینه خرید این محصول پایین خواهد بود؛ در صورتی که با توجه به اهمیت بالای این ماده در صنایع گوناگون، هزینه آن نیز بالا خواهد بود. به طور مثال هر اندازه که قیمت خرید این محصول برای ساخت یک ساختمان بیش‌تر باشد، هزینه لازم برای خرید آن ساختمان نیز بیش‌تر خواهد بود.

با توجه به این مسئله توصیه می‌شود که در انتخاب نوع مناسب Profile مورد نظر خود دقت لازم را داشته باشید تا پس از گذشت کمی زمان متحمل ضرر نشوید. برای انتخاب و تهیه ماده مناسب بهتر است با افراد باتجربه و کاربلد در این زمینه مشورت کرده و از نظرات آنان استفاده کنید. قیمت و هزینه لازم برای خرید پروفیل‌های مختلف به عوامل گوناگونی نظیر سایز، ابعاد و اندازه، ضخامت، نوع، کیفیت، و… بستگی خواهد داشت. علاوه بر این باید نوسانات ارزی موجود در بازار را نیز برای تعیین قیمت این ماده در نظر گرفت.