تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

چه تفاوتی بین فلزات آهنی و غیر آهنی وجود دارد؟

پاسخ ساده این است که فلزات آهنی حاوی آهن هستند و فلزات غیر آهنی حاوی آهن نیستند. پاسخ عمیق تر این است که فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند. قیمت تیرآهن هاش در تهران این خصوصیات کاربردهای مناسب آنها را تعیین می کند.از ابتدای تمدن از فلزات غیر آهنی استفاده می شده است. کشف مس در 5000 سال قبل از میلاد پایان عصر سنگ و آغاز عصر مس بود. اختراع بعدی برنز ، آلیاژی از مس و قلع ، عصر برنز را آغاز کرد. قیمت پروفیل استفاده از فلزات آهنی از حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح با تولید عادی شدن آهن شروع شد. این دوران عصر آهن را آغاز کرد.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

کدام فلزات آهنی هستند؟

برخی از فلزات آهنی معمول شامل فولاد آلیاژی ، فولاد کربنی ، چدن و ​​آهن فرفورژه هستند. این فلزات به دلیل مقاومت در برابر کشش و دوام بسیار ارزشمند هستند.قیمت میلگرد آجدار در مشهدکربن استیل – که به آن فولاد سازه ای نیز می گویند – یکی از اصلی ترین ها در صنعت ساختمان است و در بلندترین آسمان خراش ها و طولانی ترین پل ها مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت تیرآهن 18 در مشهد فلزات آهنی همچنین در کانتینرهای حمل و نقل ، لوله کشی صنعتی ، اتومبیل ، مسیرهای راه آهن و بسیاری از ابزارهای تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

فولاد:

فولاد با افزودن آهن به کربن ساخته می شود که آهن را سخت می کند. با ورود عناصر دیگری مانند کروم و نیکل ، فولاد آلیاژی حتی سخت تر می شود.قیمت نبشی  فولاد با حرارت دادن و ذوب سنگ آهن در کوره ها ساخته می شود. قوطی فولادی از کوره ها زده می شود و در قالب ریخته می شود. قیمت ورق سیاه فولادی تا میله های فولادی تشکیل شود. از فولاد به طور گسترده ای در صنایع ساختمانی و تولیدی استفاده می شود.

فولاد کربن

فولاد کربن در مقایسه با سایر انواع فولاد ، محتوای کربن بالاتری دارد که آن را بسیار سخت می کند. این ماده معمولاً در ساخت ماشین آلات ، مته ها ، تیغه ها ، شیرها و فنرها مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند یک لبه برش تیز را حفظ کند.

فولاد

فولادهای آلیاژی دارای عناصری مانند کروم ، نیکل و تیتانیوم هستند تا بدون افزایش وزن از استحکام و دوام بیشتری برخوردار شوند. فولاد ضد زنگ یک فولاد آلیاژی مهم است6 دلیل استفاده از فولاد در ساخت و ساز که با استفاده از کروم ساخته می شود. از فولادهای آلیاژی در ساخت و ساز ، ماشین آلات و اجزای الکتریکی استفاده می شود.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

چدن

چدن آلیاژی است که از آهن ، کربن و سیلیکون ساخته می شود. بازرسی منظم تجهیزات را انجام دهیدچدن شکننده و سخت است و در برابر سایش مقاوم است. این در لوله های آب ، ابزارآلات ، موتورهای اتومبیل و اجاق گاز استفاده می شود.

آهن فرفورژه

آهن فرفورژه آلیاژی با مقدار کمی کربن است که تقریباً آهن خالص است. در طی فرآیند تولید ، مقداری سرباره به آن افزوده می شود که مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و اکسیداسیون به آهن می دهد ، با این وجود مقاومت در برابر سختی و خستگی کم است. از آهن فرفورژه برای شمشیربازی و نرده ، وسایل کشاورزی ، میخ ، سیم خاردار ، زنجیر و تزئینات مختلف استفاده می شود.

کدام فلزات غیر آهنی هستند؟

فلزات غیر آهنی شامل آلومینیوم ، مس ، سرب ، روی و قلع و همچنین فلزات گرانبها مانند طلا و نقره هستند. مزیت اصلی آنها نسبت به مواد آهنی قابلیت انعطاف پذیری است. آنها همچنین هیچ محتوای آهن ندارند و مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی به آنها می دهد و آنها را برای ناودان ها ، لوله های مایع ، سقف و علائم بیرونی ایده آل می کند. در آخر آنها غیر مغناطیسی هستند که برای بسیاری از کاربردهای الکترونیکی و سیم کشی مهم است.

آلومینیوم

 

آلومینیوم سبک ، نرم و کم استحکام است. آلومینیوم به راحتی ریخته می شود ، جعلی ، ماشینکاری و جوشکاری می شود. برای محیط های با درجه حرارت بالا مناسب نیست. از آنجا که آلومینیوم سبک است نقش فولاد سازه ای در ساخت و ساز انتخاب خوبی برای ساخت قوطی های هواپیما و مواد غذایی است. همچنین از آلومینیوم در ریخته گری ، پیستون ، راه آهن ، اتومبیل و ظروف آشپزخانه استفاده می شود.

نمونه کار ویژگی ها انواع برنج
برنج طلا کاری

برنج صنعتی

برنج قرمز

شکل پذیری خوب و مقاومت بالا

چکش خواری بالا

ماشین کاری پایین

برنج 5 تا 15 درصد روی
 
برنج کم روی

برنج فشنگ

برنج معمولی

استحکام بالا

مقاومت به خوردگی پایین

برنج 20تا 36 درصد روی
 
برنج موتز

برنج دریایی

قابلیت شکل پذیری کمتر

قیمت ارزان تر

برنج 36 تا 40 درصد روی
 

مس

مس به رنگ قرمز ، بسیار شکل پذیر ، قابل انعطاف است و هدایت بالایی برای برق و گرما دارد. مس اصولاً در صنعت برق به صورت سیم و سایر رساناها استفاده می شود. همچنین در سقف ورق ، موارد کارتریج ، اساسنامه و یاطاقان استفاده می شود. از مس برای ساختن برنج ، آلیاژ مس و روی نیز استفاده می شود.

رهبری

سرب فلزی نرم ، سنگین و قابل انعطاف با نقطه ذوب کم و مقاومت کششی کم است. این می تواند در برابر خوردگی ناشی از رطوبت و بسیاری از اسیدها مقاومت کند. سرب به طور گسترده ای در کابل های برق ، باتری ، ساختمان و لحیم کاری استفاده می شود.

فلز روی

روی فلزی با مقاومت متوسط ​​تا کم با نقطه ذوب بسیار کم است. می توان به راحتی ماشین کاری کرد ، اما ممکن است برای جلوگیری از شکافتن کریستال ها ، به گرمایش نیاز باشد. روی بیشترین کاربرد را در گالوانیزه سازی ، فرآیند استفاده از پوشش محافظ روی به آهن یا فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی دارد.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

قلع

قلع بسیار نرم و انعطاف پذیر ، شکل پذیر و دارای مقاومت کششی کم است. این اغلب برای پوشاندن فولاد استفاده می شود تا از خوردگی جلوگیری کند. از فولاد قلع اندود برای تهیه قوطی های حلبی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. در اواخر قرن 19 ، فویل قلع معمولاً برای بسته بندی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گرفت قمیت ناودانی و انواع آن اما از آن زمان تاکنون عمدتا با فویل آلومینیوم جایگزین شده است. قلع همچنین می تواند با مس آلیاژ شود و برنج قلع و برنز تولید کند.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی