چگونه سازه های فلزی چهره معماری را برای همیشه تغییر داده اند

کاربرد سازه های فلزی در چهره معماری در طول تاریخ برای تأمین نیازها و خواسته های بشر در حال پیشرفت بوده اند. یکی از راه های تکامل آهن ، زمان تبدیل شدن آن به فولاد است. این تحول ممکن است بیش از هر شکل دیگری باعث تغییر چهره معماری و کل جهان شده باشد. آنچه گذشته از تصورات صرف بر روی کاغذ سازه هایی با ارتفاع زیاد و دهانه های طولانی شناور روی هوای نازک بود ، دیگر رویایی نیست. بنابراین ، داستان این مطالب انقلابی چیست؟ چه کسی آن را اختراع کرده است؟ چگونه تولید می شود؟ و چه چیزی آن را خاص می کند؟ در اینجا ، هنگامی که برخی از برجسته ترین آثار معماری آن را مرور می کنیم ، همه چیز در مورد سازه های فلزی و موارد دیگر خواهیم فهمید.قیمت تیر آهن و انواع آن

چه کسی فولاد را اختراع کرد؟

این سوالی نیست که بتوانیم در یک کلمه یا یک نام به آن پاسخ دهیم. به احتمال زیاد آهنگران در ابتدای کار بودند که افزودن کربن به سنگ آهن هنگام ذوب شدن آن در کوره های ذغال سنگ ، آن را قویتر می کند. در مورد اینکه چه زمانی و کجا می توان فولاد را به 4000 سال پیش که توسط رزمندگان امپراتوری روم استفاده می شد ، ردیابی کرد. همچنین ، می توان آن را در هند قبل از میلاد ، در قرن 3 چین و در قرن یازدهم سوریه و خاور میانه جستجو کرد.

تا قرن هجدهم ، از فولاد فقط برای ابزار ، سلاح و زره استفاده می شد ، زیرا ساخت آن سخت و گران بود. با این حال ، با اختراع موتورهای بخار در همان قرن ، صنعت این آلیاژ آهن چرخش قابل توجهی پیدا کرد. مهندسان و مخترعین اروپایی کار بر روی روشهای تولید انبوه فولاد را آغاز کردند. در سال 1855 ، مهندس انگلیسی هنری بسمر برای اولین بار یک روش ارزان قیمت برای تولید فولاد معرفی کرد و از آن به عنوان فرایند بسمر نام برد.از نحوه قیمت گذاری میلگرد آگاه شوید

ده سال بعد ، کارل ویلهلم زیمنس و مهندس پیر امیل مارتین کوره ای را با کوره گرم باز تولید کردند که مقدار کافی گرما برای تولید توده های بسیار بزرگتر فولاد تولید می کند. دهه 1880 شاهد ظهور چندین سازه فلزی نمادین بوده است. ساخت پل بروکلین ، اولین پل معلق فولادی جهان ، در سال 1883 به پایان رسید. دو سال بعد ، اولین آسمان خراش فولادی جهان ، ساختمان بیمه خانه در شیکاگو به پایان رسید. در همان دهه ، شاهد ظهور بنای مشهور جهانی پاریس ، برج ایفل ، در سال 1887 بود.

ورق آلومینیوم ۱ میل اراک ۲۰۰۰*۱۰۰۰

فولاد چگونه ساخته می شود؟

فولاد عمدتا شامل آهن با درصدی است که به 96٪ می رسد. سنگ آهن از زمین استخراج می شود ، ذوب می شود (گرم می شود و ذوب می شود) تا از شر ناخالصی ها خلاص شود. سپس ، کربن با درصدی اضافه می شود که به طور معمول بین 0.1-0.25٪ است. آهن همچنین می تواند با عناصر دیگری مانند منگنز ، نیکل یا کروم آلیاژ شود تا مقاومت فولاد را افزایش دهد.

انواع مختلف فولاد کدامند؟

فولاد بر اساس اجزای سازنده خود به چهار نوع طبقه بندی می شود. این چهار نوع عبارتند از:

  1. فولاد کربن

کربن استیل 90٪ از کل فولاد تولید شده را تشکیل می دهد و می توان آن را در سه دسته فولاد کم کربن ، فولاد کربن ملایم و فولاد پر کربن طبقه بندی کرد. درصد کربن در فولاد کم کربن از 0.3٪ فراتر نمی رود ، در حالی که مقدار کربن در فولاد کربن بالا می تواند تا 1.5٪ برسد. فولاد کربن خفیف حاوی درصدی از کربن بین 0.3 تا 0.6 درصد است.

  1. فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی علاوه بر آهن شامل عناصر آلیاژی مانند منگنز ، کروم ، وانادیوم ، مس یا آلومینیوم است. این عناصر به تناسب متفاوت هستند و به فولاد خصوصیات مورد نظر مانند مقاومت بالا ، قابلیت جوش پذیری یا مقاومت در برابر خوردگی را می دهند.

  1. فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ از کروم بعنوان اصلی ترین عنصر آلیاژی آن استفاده می کند. این ماده حاوی 10-20 درصد کروم است که باعث شده استثنایی آن از فولاد ملایم به عنوان یک ماده مقاوم در برابر خوردگی برتری داشته باشد. فولاد آستنیتی ، فولاد فریتی و فولاد مارتنزیتی را می توان آن را به سه گروه دسته بندی کرد. بررسی قیمت ورق st52

  1. فولاد ابزار

از فولاد ابزار برای ساخت تجهیزات برش و حفاری استفاده می شود. با دوام و مقاومت بالا در برابر گرما مشخص می شود ، به دلیل ترکیب آن که شامل کبالت ، مولیبدن ، تنگستن و وانادیوم در مقادیر مختلف است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *